Anaboliki rodzaje, działanie, wpływ na organizm, skutki uboczne, alternatywy

Anaboliki rodzaje, działanie, wpływ na organizm, skutki uboczne, alternatywy

Zwiększony poziom testosteronu w okresie dojrzewania jest sygnałem do zatrzymania wzrostu. W przypadku stosowania APED przez nieletnich może dojść do zbyt szybkiego zahamowania wzrostu i niedorozwinięcia tkanki kostnej. Dotychczasowe badania wśród osób trenujących podnoszenie ciężarów wskazują na związane ze stosowaniem APED sztywniejsze ścięgna, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka ich uszkodzenia [1]. Choć dysponujemy w tej chwili małą ilością informacji na temat długofalowych skutków stosowania sterydów, to według dostępnych danych stanowią one coraz większe zagrożenie dla zdrowia publicznego [2]. Do największego odnotowanego spożycia APED dochodzi wśród mężczyzn amatorsko uprawiających podnoszenie ciężarów.

  • Właśnie osoby młode, a więc te, których organizmy znajdują się w fazie wzrostu, są w największym stopniu podatne na skutki uboczne wynikające ze stosowania sterydów anabolicznych.
  • Sterydy nie sprawiają, że sportowcy są bardziej „wysportowani” – czynią sportowców silniejszymi, co w efekcie czyni ich lepszymi sportowcami, i dlatego tak wielu z nich je bierze.
  • Podczas tych imprez sportowych pięć drużyn zadeklarowało import i posiadanie meldonium do legalnego wykorzystania przez zespoły medyczne towarzyszące sportowcom.
  • U dzieci schorzenie ma najczęściej podłoże alergiczne, u dorosłych pojawia się niezależnie od alergii.
  • Kulturysta zwraca też uwagę na niedoceniany przez wielu aspekt „koksowania” – rezygnacja z niego to podejście na pewno lepsze także dla otoczenia.

Kolejnym niepożądanym skutkiem u kobiet są nieregularne cykle miesiączkowe. Mężczyźni zażywający sterydy anaboliczne są bardziej narażeni na wystąpienie raka prostaty. U obu płci „anaboliki” zwiększają ciśnienie i ryzyko wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu. Skutkują również zwiększeniem poziomu „złego cholesterolu” LDL i zmniejszeniu „dobrego” HDL, co prowadzić może do miażdżycy. Przyjmowanie sterydów anabolicznych powodować może także zaburzenia czynności nerek lub ich niewydolność oraz choroby wątroby. Podawanie sportowcom środków przyspieszających przyrost siły i masy mięśniowej jest nielegalne.

Test Extreme Bodybuilding Masa Siła Testosteron

Wśród skutków niepożądanych wymienia się też zmiany psychiki, takie jak wzrost poziomu agresji, manie, omamy, depresje. Ponadto mogą zwiększać podatność na uzależnienie w przyszłości od opioidów. Kolejnym popularnym sterydem anabolicznym stosowanym nie tylko w lecznictwie, ale też w dopingu, jest nandrolon. Związek ten wpływa na rozrost mięśni szkieletowych i zwiększenie gęstości mineralnej kości, dlatego wykorzystywany jest w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie. Bywa również stosowany jako lek łagodzący ból w niektórych przypadkach raka sutka z przerzutami.

W związku z tym, dalsze badania meldonium w celu uzyskania takich dowodów wydają się konieczne. Kliniczne stosowanie meldonium, szczególnie u młodych sportowców, nie zostało udokumentowane. Nie wiadomo również, jakie dawki były przeznaczone dla sportowców biorących udział w zawodach w Baku. Ten brak danych budzi obawy, czy wykorzystanie leku stanowi jakiekolwiek ryzyko dla zdrowia w postaci długoterminowych konsekwencji klinicznych.

Chcesz mieć super sylwetkę? Ze sterydów lepiej zrezygnuj!

To okres szczególnej podatności na sugestie i manipulacje, więc ryzyko sięgnięcia po sterydy jest wyraźnie wyższe, świadomość ewentualnych zagrożeń i konsekwencji niestety niskie. Niedopuszczalnym jest nakłanianie młodych sportowców do przyjmowania niedozwolonych środków dopingujących https://www.sparkhomes.com.au/sterydy-miejscowe-skuteczne-leki-na-dolegliwoci/ ze strony trenera. Niewiarygodne ale i to ma czasem miejsce, moim zdaniem taka praktyka zasługuje na potępienie. Nie wolno budować własnego dorobku trenerskiego na naiwności, żerując na młodzieńczej ambicji i pasji podopiecznych, kosztem ich zdrowia a czasem życia.

  • Sterydy anaboliczne wykazują również działanie hepatotoksyczne (uszkadzające wątrobę), mogą mieć też negatywny wpływ na funkcjonowanie nerek.
  • Władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zabroniły stosowania w sporcie sterydów anabolicznych.
  • Nie wiadomo również, jakie dawki były przeznaczone dla sportowców biorących udział w zawodach w Baku.
  • Nie będę rozpisywał się o zasadach fair play w sporcie, pozostawiam to indywidualnej ocenie każdego sportowca i kibica.

Znane są z mediów przypadki znanych, lub mniej znanych sportowców, którzy w niewyjaśnionych okolicznościach zasłabli i nie udało się ich uratować. W większości przypadków powodem było stosowanie sterydów, które przyczyniają się często do nagłej śmierci. Sportowcy umierają, bo ich serce nie wytrzymuje takiego obciążenia. Coraz więcej osób stawia na wygrywanie i zarabianie, ryzykując przy tym życie. Zażywanie anabolicznych sterydów niszczy kompletnie organizm. W mediach jest mnóstwo informacji o przypadkach, gdzie sportowcy czy kulturyści mieli wylewy lub zawały i zalecenia od lekarzy.

Nie jest żadną nowością info, mówiące o tym, że specjaliści pracują nad tym, aby sterydy działały tylko anabolicznie. To jednak pewnie zdarzy się dopiero w bliższej bądź dalszej przyszłości. Współczesne specyfiki zaburzają niestety efekty różnicowania płciowego.

Inne artykuły z kategorii

Wiedzę na temat tego, gdzie trzymać sterydy, najłatwiej jest zdobyć poprzez zapoznanie się z treścią ulotki dołączonej do opakowania leku. Przechowywanie sterydów niezależnie od ich rodzaju niewiele się od siebie… Mimo że anaboliki nie działają na mózg, tak jak narkotyki, to może być trudno z nich zrezygnować. Zespół odstawienia, który charakteryzuje się silną potrzebą, aby znowu przyjąć anaboliczny środek, poczuciem zmęczenia, niepokoju, zaburzeniami apetytu, snu. W leczeniu stosuje się wtedy terapię behawioralną i odpowiednie do problemu leki, np. Trudno jednak ukryć, że kulturyści po takie środki sięgają.

Komisja jeszcze nie przeanalizowała zawartości wszystkich akt. Akredytowane laboratoria WADA odpowiedzialne są za testowanie moczu lub próbek krwi pobranych od sportowców, jak również za raportowanie i monitorowanie odchyleń od dopuszczalnych norm. Należy dodać, że zaraportowana obecność jakiejkolwiek substancji w próbce krwi lub moczu sportowca nie skutkuje automatycznie oficjalną decyzją o ukaranie z powodu naruszeniu zasad antydopingowych. Było to skutkiem dużego wykorzystania tego leku podczas Igrzys Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie w 2012. Podczas tych imprez sportowych pięć drużyn zadeklarowało import i posiadanie meldonium do legalnego wykorzystania przez zespoły medyczne towarzyszące sportowcom. Anabolizm to suma procesów metabolicznych których celem jest „budowa”.

Sterydy anaboliczne mogą być przyjmowane doustnie, wziewnie lub w formie iniekcji domięśniowych. Stosowanie ich w każdej formule niesie ze sobą ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. Ma to związek z tym, że substancje nie działają wybiórczo w organizmie (nie można wybrać jednego efektu), przez co zostaje zachwiana równowaga hormonalna.

Powodują zmienność nastrojów, nadpobudliwość, a u niektórych osób może dochodzić nawet do myśli samobójczych. Oczekiwane efekty to przede wszystkim wzrost masy mięśniowej oraz siły mięśni. Większość stosujących sterydy anaboliczne to osoby niezwiązane zawodowo ze sportem, często nawet nieuprawiające aktywności fizycznej w wymiarze rekreacyjnym. Przyjmowanie tych środków związane jest więc głównie z doznaniami estetycznymi w związku z wyglądem sylwetki.

W grupie tej znajdują się osoby o niskiej samoocenie, z tendencją do depresji oraz prób samobójczych. Niski poziom wiedzy na temat żywienia i aktywności fizycznej, uprawianie dyscyplin sportowych związanych z kompozycją składu ciała. Zależy to od rodzaju sterydu, przyjmowanych dawek oraz czasu trwania sterydoterapii. Zazwyczaj skutki uboczne utrzymują się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy od zakończenia stosowania substancji steroidowych. Istnieje grono osób związanych ze sportem, wybierających drogę na skróty.